انواع رقبا در سئو و تاثیر روی PPC

سئو
انواع رقبا در سئو و تاثیر روی PPC
 • 12 اسفند 1398
 • 845
 • 6

رقیب شما کیست؟

اگر از هر کسی در هر شرکت و تجارتی بپرسید که "فکر می کنند که رقیبان شان چه کسانی هستند"، آن ها احتمالا نام چند شرکتی را می گویند که محصولات و یا سرویس های مشابه را می فروشند و همان چیزهایی را ارائه می کنند که آن ها ارائه می نمایند تا نیازهای مشتریان را برطرف کنند. زمانی که درباره رقیبان در تجارت صحبت می کنیم، چنین شرکت هایی به ذهن مان خطور می کند که کاملا طبیعی و عادی است.

همین سوال را از تیم سئوکاران و یا از بازاریابان بپرسید، مطمئنا جواب متفاوتی می شنوید. هر کسی نمی تواند این موضوع را درک کند که رقیبان آنلاین می توانند کاملا متفاوت با حوزه کاری یک وب سایت باشند. 

در جستجوهای ارگانیک شما ممکن است به جز رقیبان مستقیم و مشخص تان، با سایت ها و افرادی بیشتری به رقابت بپردازید. 

این موضوع گاهی اوقات سردرگمی هایی را به وجود می آورد، زیرا همیشه بیش از یک نوع رقیب وجود دارد.

بیایید به روش های متفاوتی که در SEO وب سایت و PPC  رقابت می کنیم، نگاهی بیاندازیم. 

 

رقیبان سئو سایت شما

در دنیای آنلاین، این موتورهای جستجو هستند -نه مشتریان- که تصمیم می گیرند که چه وب سایت هایی بیشتر در معرض دید کاربران باشند. 

وب سایت شما ممکن است نسبت به یک کلمه کلیدی مرتبط باشد، اما اگر به گونه مناسبی بهینه سازی نشود، بعید است که بتواند ترافیک های ارگانیک بسیاری به دست آورد. البته شما میتوانید برای سئو حتما چک لیست سئو را مطالعه کنید.

به عنوان سئوکار حرفه ای، مجبور هستیم تا با کسانی رقابت کنیم که محتواهای شان با این ایده موتورهای جستجو یعنی "بهترین محتوا برای یک کلمه کلیدی چیست" تناسب و مطابقت دارند. 

البته امیدوارم سوء تفاهم نشود، گوگل و دیگر موتورهای جستجو در زمینه رتبه بندی محتواها بر اساس هدف کاربر بسیار عالی عمل می کنند. این موضوع فقط روز به روز بهبود می یابد و کامل تر می شود که واقعا اتفاق خوبی است.

اما موردی که درباره آن بحث می کنیم این است که گاهی اوقات شما نیاز دارید با برندها و تجارت هایی رقابت کنید که در نتایج جستجو بر اساس همان کلمات کلیدی ظاهر می شوند که می خواهید وب سایت یا صفحات مد نظرتان، بر اساس آن ها رتبه بندی گردند- اگرچه ممکن است اصلا رقیبان مستقیم و اصلی شما نباشند.

به این ترتیب، چگونه این اتفاق می افتد؟

بیایید به برخی از رایج ترین انواع رقیبان سئو وب سایت که صفحات محصولات و سرویس های تان ممکن است در حال رقابت با آن ها باشند را با هم بررسی کنیم. 

 

لیست های برتر

گوگل گاهی اوقات لیست ها را نسبت به محتواهای بازاریابی و فروش، ترجیح می دهد. برای مثال، اگر شما یک کنفرانسی را تبلیغ می کنید، ممکن است متوجه شوید که کنفرانس شما با یک پست وبلاگی تحت عنوان "10 کنفرانس برتر برای شرکت کردن در سال 2020" رقابت کند. 

چگونه می توانیم بر این مشکل و مسئله غلبه کنیم؟

 سعی کنید لیست بهتر و بزرگ تری را بسازید و کنفرانس خود را در میان آن ها قرار دهید. شما می توانید به خوانندگان وبلاگ یک تخفیف ویژه برای شرکت کردن در کنفرانس خود ارائه نمایید تا در میان کنفرانس های دیگر برجسته تر دیده شود. 

هم چنین می توانید محتواهای بیشتری به وب سایت کنفرانس خود بیافزایید تا به موتورهای جستجو اثبات کنید که کنفرانس شما بهترین محتوای موجود برای کلمه کلیدی مورد نظر است. 

 

دایرکتوری ها

گاهی اوقات موتورهای جستجو ترجیح می دهند تا لیستی از چندین فروشنده را در اختیار کاربران قرار بدهند تا از میان آن ها به انتخاب بپردازند. در نتیجه، دایرکتوری هایی مانند Homestars (برای پیمانکاران)، Capterra (برای نرم افزار)، Yelp (برای تجارت های محلی) و Tripadvisor (برای مسافرت و خدمات سفر) در رتبه های اول نتایج جستجو قرار می گیرند و به نظر می رسد که کاربران عاشق آن ها می باشند، در غیر این صورت، موتورهای جستجو اصلا از دایرکتوری ها استفاده نمی کردند و در صفحه نتایج خود نشان نمی دادند.

بهترین اتفاقی که می تواند در این زمینه بیفتد این است که وب سایت شما در آن دایرکتوری ها لیست شده، حضور داشته باشد، فقط اطمینان حاصل کنید که سایت شما بهترین و بیشترین بازدید را دریافت می کند و در بالای صفحه اول قابل مشاهده می باشد. به این روش زمانی که کاربر گزینه های موجود در دایرکتوری را بررسی و ارزیابی می کند، می تواند به سادگی به شما دسترسی داشته باشد. 

 

مقاله های وبلاگ و خبرها

اگر سعی دارید تا صفحه محصول خود را برای یک کلمه کلیدی بهینه سازی کنید و متوجه می شوید که یک مقاله یا چندین مقاله مناسب با همان کلمه کلیدی رتبه بندی و بهینه شده اند، باید از خودتان بپرسید که هدف این کلمه کلیدی چیست.

اگر کلمه کلیدی بیشتر یک جستجو برای کسب اطلاعات بیشتر می باشد، ببیند که آیا می توانید این نیاز را توسط قرار دادن محتواهای بیشتر در صفحه وب سایت تان تامین کنید تا برای کاربران همان چیزهایی را مهیا کنید که به دنبال آن ها می باشند. 

شما میتوانید برای این کار و جستجو دقیق تر کلمات کلیدی, مقاله ابزارهای جستجوی کلمات کلیدی سئو را ملاحظه نمایید.

از طرف دیگر، اگر هدف پشت یک عبارت جستجو بیشتر تجاری و معاملاتی یا به طور کلی خرید و فروش محصول یا سرویسی است، سعی کنید درک نمایید که چرا مقاله های دیگر، صفحه محصول شما را که بیشتر مناسب با آن کلمه کلیدی می باشد را از رتبه بندی در رتبه های بالاتر نتایج جستجو خارج می کنند و کنار می زنند.

این موضوع می تواند به عوامل سئو داخلی در آن مقالات و صفحات سایت ارتباط داشته باشد که بهتر بهینه سازی شده اند و یا این که آن مقالات دارای بک لینک هایی برای کلمه کلیدی مورد نظر می باشند. و یا دلیل دیگر می تواند این باشد که موتورهای جستجو محتواها را بررسی و ارزیابی می کنند تا دریابند که آیا مردم زمانی که آن کلمه کلیدی بخصوص را جستجو می کنند، روی آن مقاله های وبلاگ کلیک می نمایند یا خیر (در واقع میزان کلیک شدن نیز روی سئو سایت شما تاثیر دارد).

به عنوان یک قانون اصلی و مهم، اگر سعی دارید تا دلیل این که "چرا یک صفحه و یا وب سایت مشخص، سایت و یا صفحه مورد نظر شما را از نتایج جستجو ارگانیک دور می کند" را متوجه شوید، باید به طور دقیق استراتژی سئو سایت آن ها را بررسی کنید:

 • آیا H1 و تگ های عنوان (title tags) آن ها توصیفی تر می باشند؟
 • آیا صفحه آن ها سریع تر بارگیری می شود و یا از ابزارهای تست سرعت سایت برای این کار استفاده کرده اند؟
 • آیا آن ها محتواهای منحصر به فرد و برجسته ای را مهیا می کنند که جواب سوالات کاربران را می دهند؟
 • آیا آن ها لینک های بسیاری دارند که به وب سایت شان اشاره می کند یا به عبارت دیگر بک لینک سازی صحیحی انجام می دهند؟

 

زمانی که متوجه این موارد شدید، حالا می توانید بهتر صفحه وب سایت خود را بهینه سازی کنید و هم چنین می توانید آن صفحات و یا سایت ها را از نتایج جستجوی ارگانیک کنار بزنید و خود در صدر نتایج قرار بگیرید.

 

رقیبان  PPC شما

برخلاف سئو وب سایت، در تبلیغات پولی یا همان PPC، شما کنترل بیشتری روی میزان برتری در نتایج جستجو دارید. تنها مسئله موجود این است که، بسته به نوع کلمه کلیدی، گاهی اوقات شما نیاز دارید برای قرار گرفتن در صدر نتایج جستجو، هزینه بیشتری را بپردازید. 

در این شرایط بخصوص، بیایید درباره Google Ads صحبت کنیم، زیرا محبوب ترین سیستم عامل تبلیغاتی پولی یا غیر رایگان می باشد.

در این زمینه سه نوع شرکت وجود دارد که شما ممکن است با آن ها به رقابت بپردازید:

 

رقیبان واضح و مشخصی که در زندگی واقعی نیز با شما رقابت می کنند 

این رقیب ها بسیار آشکار و مشخص می باشند. شما رقیبان واضح و مشخصی دارید که در Google Ads سرمایه گذاری می کنند و همانند شما، روی همان کلمه کلیدی مد نظرتان هزینه می کنند.

اگر می خواهید تا آن ها را از صدر نتایج جستجو برکنار کنید، باید بیشتر هزینه کنید و هم چنین می بایست کمپین های تبلیغاتی خود را بهینه سازی کنید تا مطمئن شوید که امتیاز کیفیت شما (امتیازی که بابت کیفیت سایت یا سئو وب سایت خود کسب می کنید) بالا است، از این رو شما برای قرارگیری در صدر نتایج جستجو، بودجه و سرمایه خود را هدر نمی دهید. 

در بالا مثالی از شرایطی را مشاهده می کنید که رقیبان زندگی واقعی شما در Google Ads نیز به همان صورت حضور دارند.

 

رقیبانی که شما برای کلمات کلیدی با آن ها رقابت می کنید

این رقیبان خیلی مشخص و واضح نمی باشند. 

بیایید به مثال که در تصویر زیر وجود دارد، نگاهی بیاندازیم.

تمام 4 تبلیغی که در تصویر بالا مشاهده می کنید، برای عبارت جستجو "نرم افزار HR" در نتایج جستجو ظاهر شده اند. در میان این چهار تبلیغ، تنها Zoho و BambooHR به نظر می رسند که تا حدودی محصولات مشابه ای دارند و ممکن است در زندگی واقعی نیز با هم رقابت داشته باشند. Ceridian یک نرم افزار حقوق و دستمزد است و احتمالا علاوه بر نرم افزارهای Zoho و BambooHR  ممکن است خریداری شود، اما در هر صورت به طور مستقیم با آن ها به رقابت نمی پردازد. 

CompareHRSoftware.com یک وب سایتی است که فروشندگان نرم افزار HR را لیست می کند و به مقایسه آن ها می پردازد. این سایت رقیب واقعی هیچ یک از شرکت های بالا نیست، اما روی همان کلمه های کلیدی که این شرکت های روی آن ها تمرکز دارند، سرمایه گذاری کرده است. 

اگر شما هم در چنین شرایطی قرار دارید، کاری که می توانید بکنید این است که به دقت این کلمات کلیدی را زیر نظر داشته باشید که: 

 • آیا اصلا عمل می کنند و نتیجه بخش می باشند؟
 • آیا می توانند بازدیدکنندگان را به مشتریان وب سایت تبدیل کند؟
 • آیا منطقی و عاقلانه است که روی آن ها سرمایه گذاری کنید و یا آیا افرادی که چنین کلمات کلیدی را جستجو می کنند، به محصولات تقریبا متفاوت دیگری علاقه مند می باشند؟

البته برای این تجزیه و تحلیل توصیه میکنیم حتما آموزش ابزار Ahrefs و آموزش ابزار Monitorbacklinks را مشاهده نمایید و دستورالعمل های ارائه داده شده در این آموزش ها را مو به مو پیگیری نمایید تا در این زمینه هم موفق باشید.

اگر تصمیم گرفته اید که باید روی این کلمات کلیدی سرمایه گذاری کنید، مطمئن شوید که متن تبلیغات شما به طور واضحی مشخص می کند که چه چیزهایی را ارائه می کنید و به این ترتیب می توانید امیدوار باشید که تنها کسانی که به محصول ویژه و بخصوص شما علاقه مند هستند، روی تبلیغ و یا وب سایت تان کلیک خواهند کرد. در غیر این صورت، شما ممکن است بیشتر بودجه خود را صرف جستجو های نامربوط کنید. 

در مثالی که در بالا وجود دارد، خیلی آشکار نیست که Ceridian در زمینه نرم افزار حقوق و دستمزد، تخصص دارد و کار می کند. من به دنبال نرم افزار مدیریت اجرایی مانند Zoho و BambooHR می باشم، اما روی لینک Ceridian کلیک می کنم، زیرا هیچ چیزی در این جا مشخص نیست و به درستی بیان نمی کند که نرم افزار آن ها دقیقا چه کاری انجام می دهد. در نتیجه، آن ها بخش قابل توجهی از بودجه خود را از دست می دهند و احتمالا به این ترتیب امتیاز کیفیت کمتری را کسب می کنند. 

 

شرکت هایی که به طور اشتباه، بر اساس همان کلمات کلیدی مورد نظر شما رقابت می کنند

گاهی اوقات شما تبلیغات تصادفی را مشاهده می کنید که بر اساس کلمات کلیدی شما در نتایج جستجو ظاهر می شوند. حدس بزنید که چه می شود؟ اگر چه ممکن است کاملا بی ربط به نظر برسند و امکان دارد هیچ تجارتی را از طریق این کلمات کلیدی به دست نیاورند، اما در هر صورت باز هم رقیبان شما به شمار می آیند. 

بسته به این که چقدر روی این موضوع سرمایه گذاری کرده اند، ممکن است تبلیغ یا وب سایت شما را به انتهای صفحه و یا حتی به صفحه دوم سوق بدهند، جایی که مطمئنا بازدیدها کمتری دریافت خواهید کرد.

 

بیایید به مثالی که در تصویر زیر از نتایج جستجو برای کلمه کلیدی "art installation services" وجود دارد، نگاهی بیاندازیم (این کلمه کلیدی به خدمات نصب کارهای هنری و تزئینی مانند کاغذ دیواری یا گچ بری ها و غیره مربوط می باشد).

هیچ یک از نتایج جستجو با کلمه کلیدی مطابقت ندارد. 

 

شرکتی که در ابتدای نتایج جستجو قرار دارد، واقعا کارهای هنری نصب می کند. اما به نظر می رسد که در زمینه اجاره کارهای هنرها تخصص دارند، یعنی تنها کارهای هنری را نصب می کنند که شما از آن ها اجاره کرده باشید.

دومین مورد یک تبلیغی برای یک دوره آموزشی در زمینه برنامه نویسی و طراحی در تم فارست می باشد و خیلی ارتباطی با کلمه کلیدی مورد نظر ندارد.

نتیجه سوم یک موسسه غیر انتفاعی کودکان است که به دنبال کمک های مالی می باشد. 

در نهایت، نتیجه چهارم به یک ویدئویی ارتباط دارد که معماری ها و طاق های مختلف را در طول 40 سال گذشته نشان می دهد. 

اگر من واقعا به دنبال شخصی بودم که بیاید و کارهای هنری مورد نظر من را نصب کند، هیچ یکی از این گزینه ها برایم کفایت نمی کرد.

خیلی سخت است بگوییم که چرا دقیقا این تبلیغات برای این کلمه کلیدی در نتایج جستجو ظاهر می شوند. دلیل این امر می تواند این باشد که آن کلمه کلیدی با انواعی از تبلیغات و شرکت ها یا وب سایت هایی مطابقت دارد که خیلی دور و پرت می باشند و یا اینکه کلمات کلیدی منفی به آن اضافه نشده است که نتیجه ای دقیتری را برایتان نشان دهد.

در هر صورت اگر سعی دارید تا خدمات نصب کارهای هنری را تبلیغ کنید، نمی توانید این فروشندگان و این حقیقت که ممکن است شما را از نتایج جستجو ارگانیک به دور کنند را نادیده بگیرید و منکر شوید.

بهترین راه حل شما این است که اطمینان حاصل کنید که امتیاز کیفیت وب سایت یا سئو سایت خود را تا جایی که می توانید، بالا نگه می دارید و خیلی روی کلمات کلیدی هزینه نکنید. 

 

نتیجه گیری

گاهی اوقات ما تمام تمرکزمان را روی رقیبان در دنیا واقعی معطوف می کنیم و یادمان می رود که در دنیای آنلاین، با افراد و وب سایت های دیگری نیز رقابت می کنیم، چه خواسته چه ناخواسته. 

ایده خوب و هوشمندانه ای است که همیشه این رقیبان ثانویه را نیز در نظر داشته باشید، مخصوصا اگر می خواهید رتبه بندی های ارگانیک بیشتری را کسب کنید، سئو وب سایت بهتری داشته باشید و کمپین های پولی موثرتری را اجرا کنید تا بودجه تان هدر نرود.

سوالات متداول ( 3 ) سوال مطرح شده
 • چرا باید رقبا را در عرصه سئو رصد و مانیتور کرد؟

  به دلیل اینکه رقبای شما قبل از شما برای سئو کارهای زیادی را انجام داده اند و شما میتوانید از بهترین آنها استفاده نموده و در زمان خود صرفه جویی نمایید.

 • آیا رقبا هم ممکن است سایت من را بررسی کرده باشند؟

  اگر سایت شما در جایگاه خوبی قرار دارد بله حتما. چرا نباید این کار را بکنند؟ بنابراین شما هم میتوانید این کار را بدون سر و صدا انجام داده و موفقیت سایت های دیگر را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید.

 • روش درست بررسی سایت رقبا چیست؟

  شما میتوانید از ابزارهایی که در این آموزش در سایت الگوها به آنها اشاره شده است استفاده نموده و به صورت کلی و با دیدی 360 درجه این کار را انجام دهید. سعی کنید با استفاده از این ابزارها در زمان و هزینه های خود صرفه جویی نمایید.

ثبت نظر ( 0 ) نظر ثبت شده
برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید و یا ثبت نام نمایید...