بهترین ابزارهای جستجو و کلمات کلیدی برای سئو در سال 2020

سئو
بهترین ابزارهای جستجو و کلمات کلیدی برای سئو در سال 2020
 • 03 اسفند 1398
 • 1200
 • 4

آیا به دنبال بهترین ابزارهایی برای جستجو و ساخت کلمات کلیدی برای سئو و بهینه سازی وب سایت خود می باشید؟

جستجو کلمات کلیدی برای رشد ترافیک و مخاطبین سایت تان بسیار واجب و ضروری به شمار می رود. این امر به شما کمک می کند تا بهترین محتواها را برای سئو سایت و افزایش بازدید کنندگان ایجاد نمایید تا میزان ترافیک ارگانیک یا همان (Organic SEO) جستجوی وب سایت خود را افزایش دهید. 

چالش اصلی این است که یافتن ابزار جستجوی کلمات کلیدی صحیح می تواند بسیار سخت باشد، مخصوصا اگر به تازگی با سئو و بهینه سازی وب سایت آشنا شده اید. 

در این مقاله، ما بهترین ابزارهای جستجوی کلمات کلیدی را با شما به اشتراک می گذاریم که کارشناسان و متخصصان SEO در این زمینه استفاده می کنند تا ترافیک سایت خود را ارتقاء دهند.

 

ابزار جستجوی کلمه کلیدی چیست؟

یک ابزار جستجوی کلمه کلیدی (Keyword Research) به شما کمک می کند تا ایده هایی از عبارت ها و موضوعاتی بیابید که مردم در موتورهای جستجویی مانند گوگل جستجو می کنند. 

این ابزارها هم چنین به شما کمک می کنند تا ایده هایی از محتواهایی را بیابید که مشتریان شما به دنبال آن ها می باشند. به این ترتیب شما می توانید استراتژی محتواهای خود را برنامه ریزی کنید (محتوا سازی برای سئو) تا آن موضوعات را در پست های وبلاگ و صفحات ورودی سایت خود پوشش دهید.

ابزارهای جستجوی کلمات کلیدی هم چنین به شما کمک می کنند تا کلمات کلیدی را بیابید که رقیب های شما در رتبه های بالای موتورهای جستجو به کار می برند. شما به این ترتیب می توانید محتواهای تان را بهبود دهید تا آن کلمات کلیدی را هدف گذاری کنید و ترافیک های رقیبان را به سمت خود جذب نمایید. 

با توجه به موارد گفته شده، ما می خواهیم در این مقاله نگاهی به بهترین ابزارهای جستجوی کلماتی کلیدی برای سئو بیاندازیم که شما می توانید استفاده کنید. 

 

1.SEMrush.

SEMrush یک مجموعه سئو و بهینه سازی کامل با تمامی ابزارهایی است که شما نیاز دارید تا جستجوی کلمات کلیدی خود را انجام دهید. 

با استفاده از ابزار keyword overview، می توانید یک کلمه کلیدی را تایپ کنید و تصویر کامل و جامعی از این که چه چیزهایی نیاز دارید تا از آن ها مطلع شوید را به دست بیاورید. این اطلاعات شامل این می شود که چه تعداد افرادی برای کلمه کلیدی مورد نظر شما جستجو می کنند، حال این که محبوبیت کلمه کلیدی رو به افزایش است و یا محبوبیت کمتری دارد و غیره، فرقی ندارد. 

بعد از اسکرول کردن به سمت پایین، شما می توانید در کنار یک لیستی از نتایج جستجوی ارگانیک، هم چنین لیستی از کلمات کلیدی مشابه ای را بیابید که ممکن است بخواهید استفاده کنید، از این رو شما می توانید دریابید که در کجا رقیبان تان برای کلمات کلیدی که استفاده کرده اند، رتبه بندی شده اند. شما هم چنین می توانید GOOGLE ADS را بابت آن کلمات کلیدی که استفاده شده است، بررسی کنید.

 

 1. AnswerThePublic

AnswerThePublic اندکی متفاوت تر با ابزار های جستجوی کلمات کلیدی کار می کند. این ابزار نتایج را در یک فرمت بصری زیبایی نشان می دهد (اگر چه شما می توانید هم چنین آن ها را در قالب یک لیست نیز مشاهده کنید و فایل .csv از نتایج موجود را دانلود نمایید).

اگر به تازگی شروع به کار سئو و جستجوی کلمات کلیدی کرده اید، پس این ابزار بسیار ارزش امتحان کردن را دارد، زیرا شما نیازی ندارید تا برای استفاده از آن، اکانتی بسازید. تنها کلمه کلید خود را وارد کنید و نگاه کنید که چه اتفاقی می افتد. 

نتایج کلمات کلیدی در AnswerThePublic بر اساس ویژگی های پیشنهادات اتوماتیک Bing و Google به دست می آید و در یک تب جدید باز می شود. 

این مورد این که چه محتواهایی برای عبارت کلیدی که استفاده می کنند، رتبه بندی شده اند و آیا در آن فیچر اسنیپت (Featured Snippet) وجود دارد یا خیر، نشان می دهد. 

 

 1. Ubersuggest

Ubersuggest یک ابزار رایگان از Neil Patel است که داده های جستجو، پیشنهادات کلمات کلیدی و ایده هایی از این که چقدر کلمات کلیدی مورد نظر شما برای رتبه بندی شدن سخت می باشند و غیره را ارائه می دارد. 

علاوه بر اینکه شما میتوانید پیشنهادهای زیادی در رابطه با آن کلمه کلیدی داشته باشید، شما می توانید یک جدول از 100 نتیجه گوگل را برای آن کلمه کلیدی مشاهده کنید که همراه با بازدید های تخمین زده شده، شمار بک لینک ها، امتیاز دامنه و شمار کلی از به اشتراک گذاری های رسانه اجتماعی می باشد. 

هم چنین این ابزار محتواهایی را که مربوط به کلمه کلیدی شما می باشند را نشان می دهد و بازدیدهای ماهانه تخمین زده شده، بک لینک ها و شمار اشتراک گذاری در فیس بوک را لیست می کند.

 اگر در Ubersuggest با گوگل اکانت خود ثبت نام کرده اید، پس می توانید پیشنهادات کلمات کلیدی بیشتر، بررسی رتبه بندی روزانه و پیشنهادات سئو و بهینه سازی شخصی سازی شده ای را  نیز به دست بیاورید. 

 

 1. Ahrefs

Ahrefs ویژگی های مشابه ای با SEMrush ارائه می کند و جایگزین عالی برای آن می باشد. استفاده از این ابزار باعث می شود تا ایده های کلمات کلیدی را با تایپ یک کلمه کلیدی در باکس جستجو به دست بیاورید. شما به این ترتیب، یک لیست کلی از پیشنهادات کلمات کلیدی را مشاهده خواهید کرد. 

شما هم چنین می توانید از Ahrefs استفاده کنید تا محتواهای رقیبان خود را که رتبه بندی شده اند (ولی شما در آن ها رتبه ای به دست نیاورده اید)، مشاهده کنید، از این رو می توانید محتواهای هدفمند برای کلمات کلیدی و مرتبط با آن موضوعات را تهیه کنید.

شما هم اکنون میتوانید آموزش کامل ابزار Ahrefs را مشاهده نمایید و به صورت تخصصی از این ابزار استفاده نمایید.

همچنین جایگزین ابزار Ahrefs میتوانید از ابزار Monitorbacklinks نیز استفاده نمایید.

هر دو SEMrush و Ahrefs ابزارهای مفید و کاربردی بسیار عالی را ارائه می کنند، مانند گزارش هایی از این که چه لینک هایی در وب سایت شما، خراب و ناقص می باشند.

 

 1. Google Keyword Planner

Google Keyword Planner  واقعا برای استفاده توسط تبلیغ کنندگان و بازاریابان اینترنتی ساخته شده است که می خواهند تبلیغات خود را در گوگل اجرا کنند. در هر صورت این ابزار مفیدی برای سئو و بهینه سازی وب سایت است و البته برای استفاده نیز رایگان می باشد. 

برای دسترسی به این مورد، شما نیاز به اکانت Google Ads دارید. اگر از قبل چنین اکانتی را ندارید، شما باید ابتدا یک حساب باز کنید و سپس جزئیات پرداختی خود را وارد کنید، اما نیاز نیست تا یک کمپین واقعی و فعالی را اجرا کنید و یا هزینه ای را پرداخت نمایید.

زمانی که به Keyword Planner در اکانت Google Ads خود دسترسی می یابید، شما می توانید هر کلمه کلیدی را تایپ کنید و داده هایی را برای این که چه میزان جستجویی برای آن وجود دارد را مشاهده کنید. شما یک لیست طولانی از ایده های کلمات کلیدی مرتبط را مشاهده خواهید کرد که در آن می توانید اسکرول کرده و یا حتی دانلود کنید.

هم اکنون برای انجام کارهای سئو در کنار ابزار Google Keyword Plannner میتوانید از ابزار Google Search Console هم استفاده نمایید.

 

 1. Long Tail Pro.

مانند بیشتر ابزارهای کلمات کلیدی بلند، Long Tail Pro یک مروری از داده هایی درباره کلمات کلیدی مورد نظر شما، نشان می دهد و روی این که چگونه در برابر رقیبان خود رتبه بندی می شوید، تمرکز ویژه ای دارد.

کلمات ملیدی بلند (Long-tail Keywords) به کلمات کلیدی گفته  میشود که تعداد کلمات تشکیل دهنده آن بیش از 2 یا 3 حرف باشد. میتوانید آموزش کلمات کلیدی بلند را مشاهده نمایید.

شما می توانید از این ابزار استفاده کنید تا به نتایج برتر برای کلمات کلیدی مد نظر خود در موتورهای جستجو نگاهی بیاندازید. با این روش می توانید متوجه شوید که در مقایسه با رقیبان خود، در کجاها رتبه بندی می شوید.

شما هم چنین می توانید کلمات کلیدی و بخصوصی را وارد کنید که می خواهید روی آن ها نظارت داشته باشید، به این ترتیب می توانید مشاهده کنید که چگونه رتبه بندی محتواهای تان که به منظور آن کلمات کلیدی ساخته شده اند، به مرور زمان تغییر می کند.

 

 1. Serpstat.

Prpstat یک ابزار جستجوی کلمات کلیدی عالی دیگری در این لیست است. 

با این ابزار شما به راحتی می توانید نتایج گوگل برای کلمه کلیدی مد نظر خود را مشاهده کنید. این نتایج شامل وب سایتی است که در Featured Snippets (البته اگر وجود داشته باشد) به عنوان اولین نتیجه ظاهر می شود، به این دلیل است که پست IsItWP در بالای اولین و دومین بخش در اسکرین شاتی که در تصویر زیر مشاهده می کنید، نشان داده شده است.

شما هم چنین می توانید جزئیات بسیاری را درباره رقیبان خود در ارتباط با کلمه کلیدی مد نظر خود مشاهده کنید، همراه با این نشانه و مشخصه که چقدر قابل مشاهده می باشند (هر چه این عدد در این جا بالاتر باشد، به معنای دریافت بازدیدکنندگان بیشتر می باشد).

 

 1. SpyFu

SpyFu طراحی شده است تا این امکان را برای شما فراهم سازد تا توسط بررسی و تمرکز روی کلمات کلیدی کاربردی و بهینه رقیبان خود، درس هایی از آن ها بگیرید. 

شما می توانید این ابزار را به صورت رایگان امتحان کنید، بدون این که حتی وارد آن شوید. تنها URL وب سایتی که می خواهید بررسی کنید را در نوار جستجو وارد کنید و به این ترتیب به طور مستقیم نتایج را مشاهده خواهید کرد. اگر می خواهید به بیش از یک وب سایت نگاه بیاندازید و آن ها را ارزیابی کنید، پس شما نیاز دارید تا یک اکانت را به صورت رایگان ایجاد کرده و وارد سایت شوید.

SpyFu داده های قدیمی را جمع آوری می کنید، از این رو می توانید ببینید که چگونه وب سایت شما و یا وب سایت رقیبان تان در رتبه بندی کلمات کلیدی بخصوصی، افت و یا صعود کرده اند. شما می توانید هم چنین وب سایت خود را در برابر وب سایت های دیگر در حرفه خود مقایسه کنید. در این جا نگاهی به وب سایت Moz در برابر برخی وب سایت های دیگر، بر اساس موضوعات مشابه، نگاه می اندازیم.

البته توصیه می کنیم مقاله ای زیر را هم در مورد ابزار MOZ مطالعه نمایید:

برای دیدن آموزش سایت و ابزار MOZ میتوانید از ویدئوی زیر استفاده نمایید

 

امیدواریم که این مقاله به شما کمک کرده باشیم تا بهترین ابزارهای جستجوی کلمات کلیدی برای سئو و بهینه سازی وب سایت را بیابید و پیدا کنید. 

اگر قصد دارید تا حرفه ای کار سئو را انجام دهید توصیه میکنیم در ابتدا چک لیست سئو را مشاهده نموده و سپس آموزش اصطلاحات سئو را هم ببینید تا دیدی 360 درجه نسبت به موارد سئو داشته باشید

سوالات متداول ( 3 ) سوال مطرح شده
 • آیا برای سئو در تمامی ابزارها استفاده از ابزارها لازم و ضروری است؟

  اجباری وجود ندارد ولی بدون استفاده از ابزارهای سئو شما باید ساعت ها و ماه ها زمان ارزشمند خود را صرف کارهای بیهوده نمایید و یا برایش نیروهای هزینه بردار استخدام نمایید. بنابراین استفاده از ابزارهای سئو میتواند مزیت های زیادی را برایتان داشته باشد.

 • بهترین ابزار سئو امروزه چه ابزاری است؟

  پاسخ به این سوال می تواند کاملا سلیقه ای باشد. شما باید در ابتدا چند ابزار را آزمایش کنید و سپس اقدام به استفاده یکی از آنها نمایید. برای کشف پاسخ این سوال حتما آموزش ویدئویی رایگان را در سایت الگوها مشاهده نمایید.

 • آیا تمامی ابزارهای سئو پولی هستند؟

  خیر. بسیاری از ابزارها هم اکنون به صورت رایگان در حال دادن سرویس هستند ولی مطمئنا زمانی که بخواهید خیلی تخصصی از آنها استفاده نمایید و یا اطلاعات فوق العاده مهم را در اختیارتان قرار دهد,  شما باید به صورت آبونمانی از آنها استفاده نمایید.

ثبت نظر ( 0 ) نظر ثبت شده
برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید و یا ثبت نام نمایید...