سه رکن اصلی سئو وب سایت: اقتدار، ارتباط و اعتماد

سئو
سه رکن اصلی سئو وب سایت: اقتدار، ارتباط و اعتماد
 • 20 مرداد 1399
 • 404
 • 2

برای یک لحظه، روزهای قبل از اینترنت و موتورهای جستجو را به یاد بیاورید.

اگر به اطلاعاتی نیاز داشتیم، چه کار می کردیم؟

در بیشتر مواقع، ما تحقیقات خود را از یک منبع شروع می کردیم تا به اطلاعات مورد نیاز خود دست یابیم.

بیایید این طور تصور کنیم که شما می خواستید تا درباره تفاوت بین تئوری عمومی و تئوری ویژه نسبیت انیشتین، اطلاعات بیشتری به دست بیاورید.

شما می توانستید از همسایه کناری خود سوال کنید، اما احتمالا این کار را نمی کردید- مگر این که می دانستید که همسایه شما یک فیزیکدان، یک معلم علوم می باشد و یا حداقل در این زمینه مطالعات بسیاری دارد.

اگر دانشگاهی در همسایگی شما وجود داشت، ممکن بود از یک پروفسور فیزیک این سوال را می پرسیدید تا پاسخ مورد نظر خود را به دست بیاورید.

هم چنین می توانستید به یک کتابخانه بروید و از کتابدار بخواهید تا بهترین کتابی که به این موضوع مرتبط می باشد را به شما پیشنهاد کند.

در هر یک از این شرایط، شما درباره اقتدار و قدرت منبع مورد نظر تصمیم می گیرید.

شما می دانید که هر چه به منابع مورد نظرتان برای کسب اطلاعات درباره فیزیک بیشتر نزدیک باشید، بیشتر احتمال دارد تا پاسخ خود را به دست بیاورید.

به عبارت دیگر: شما قدرتمند ترین و صحیح ترین پاسخ را می خواهید که این امر از منابع مقتدر و معتبر به دست می آید.

البته، گاهی اوقات ما به اطلاعات بیشتری نیاز داریم. گاهی به ابزارهایی نیز نیاز نیازمند می باشیم.

فکر کنید که به دنبال یک ماشین ظرفشویی جدید هستید. قبل از رجوع کردن به دنیای وب، شما ممکن است از دوست و یا همسایه خود سوال کنید که آیا از برندی که استفاده می کنند، رضایت دارند. برخلاف مثال فیزیک که در بالا بیان کردیم، در این شرایط مردمی که می شناسید می توانند منبع مقتدر و معتبر خوبی برای شما به شمار روند.

به محض این که مشخص شد World Wide Web (شبکه گسترده وب) در حال تبدیل شدن به یک منبع اطلاعات انسانی است- نیازی به گفتن نیست که منبع اولیه برای محصولات، سرویس ها، سرگرمی ها و خیلی از چیزهای دیگر محسوب می شود- دیگر نیاز به موتورهای جستجو بسیار واضح و آشکار بود.

موتورهای جستجو به ما کمک می کردند تا به منابع مقتدر و معتبر برای سوالات و نیازهای مان متصل شویم، حالا چه وبلاگ پروفسور فیزیک باشد و یا نظرات مشتریان درباره یک ماشین ظرفشویی.

در ابتدا تلاش های اندکی برای ایندکس کردن انسانی و طبقه بندی صفحات وجود داشت، اما مدت زمان بسیاری طول نکشید تا متوجه شویم که این تلاش ها هرگز با رشد دنیای وب همراه نخواهد بود.

موتورهای جستجو مدرن از الگوریتم های پیچیده استفاده می کنند تا موضوع صفحات وب را پیدا کنند، بخوانند و از آن اطمینان حاصل نمایند. آن ها سپس می توانند این صفحات را با عبارت های جستجویی که به منظور کسب اطلاعات موجود در آن صفحه انجام می شود، مطابقت دهند.

به عبارت دیگر، موتورهای جستجو در حال سعی و تلاش برای پیدا کردن معتبر ترین و مرتبط ترین منابعی می باشند که با عبارت های جستجوی مورد نظر کاربران مطابقت دارند.

برای هر عبارت جستجوی موجود، صفحات عالی متعددی وجود دارد که ممکن است عبارت جستجوی مورد نظر را به هدف خود برساند.

کاربران از موتور جستجو انتظار دارند تا نقش کتابدار با آگاهی و اطلاعات بالایی را ایفا کند و آن ها را به سمت بهترین صفحات متناسب با عبارت جستجوی شان هدایت کند.

این موضوع در ارتباط با اقتدار و اعتبار موضوع صفحات وبی است که در نتیجه عبارت جستجو نمایان می شوند، از این رو موتورهای جستجو باید بتوانند اهمیت، ارتباط و اقتدار صفحات را در سطح وسیعی بررسی نمایند.

 

چگونه موتورهای جستجو اقتدار وب سایت ها را ارزیابی می کنند (Authority)

در واقعیت، موتورهای جستجویی مانند گوگل، از صدها فاکتور و یا سیگنال در زمانی که اقتدار و ارتباط صفحات وب را ارزیابی می کنند، به کار می برند، اما ما آن ها را به دو طبقه بندی تقسیم می کنیم:

 • محتوا (مرتبط بودن)
 • لینک ها (قدرت منابع و استنادهای خارجی)

 

در ابتدا، یک موتور جستجو باید محتواها و دیگر ویژگی های موجود در یک صفحه را بخواند و آنالیز و تجزیه و تحلیل نماید.

از این جا، موتور جستجو موضوعات مرتبط با صفحات وب را مطابقت می دهد.

در ابتدا، ارزیابی سئو داخلی تقریبا به همین جا خاتمه می یافت، اما حالا موتورهای جستجو در آنالیز و تجزیه و تحلیل زبان، ساختار و دیگر ویژگی های صفحه بیشتر توانایی به دست آوردند تا مواردی را مشخص نمایند، مانند این که یک صفحه چقدر می تواند به صورت جامع و کامل موضوعی را به طور شفاف بیان کند و چقدر برای یک بازدید کننده مفید است.

زمانی که یک بار موتور جستجو صفحه را درک کند و آن را به ایندکس خود اضافه نماید، حالا نوبت سیگنال های خارجی می باشد که به اعتبار سنجی و ارزیابی سطح قدرت و اعتبار صفحه برای موضوع مورد نظر کمک نمایند.

از زمان ظهور PageRank توسط بنیانگذاران گوگل Larry Page و Serge Brin، لینک ها به سیگنال اولیه برای استفاده در چنین ارزیابی هایی تبدیل شدند.

موتورهای جستجو همان گونه از لینک ها استفاده می کنند که ممکن است ما با مدارک و شواهد علمی رفتار کنیم (مثال فیزیکی که در بالا بیان کردیم). هرچه این مقالات علمی بیشتر به منبعی که ذکر می کنند مرتبط باشند، بهتر است.

اقتدار و اعتبار هر یک از این منابع استناد شده بسیار حائز اهمیت می باشد.

در دو بخش بعدی، ما درباره این که چگونه موتورهای جستجو از محتواها و لینک ها برای ارزیابی اقتدار وب سایت ها و صفحات وب استفاده می کنند و هم چنین به چه چیزهایی نیاز دارید تا چنین اقتداری را برای وب سایت خود به دست بیاورید، به طور مفصل صحبت می کنیم.

 

چرا لینک ها هنوز قدرتمند می باشند

نوآوری بزرگی که گوگل را در مدت کوتاهی به موتور جستجو برتر تبدیل کرد این بود که از یک آنالیز و تجزیه و تحلیل لینک ها در دنیای وب به عنوان یک فاکتور رتبه بندی به کار برد. این موضوع با یک مقاله ای که توسط Larry Page و Sergey Brin نوشته شده بود به نام "آناتومی موتور جستجوی وب متنی در مقیاس بزرگ" شروع شد.

هدف و بینش اصلی این مقاله این بود که دنیای وب بر اساس اسنادی که توسط لینک ها به هم متصل می باشند، ساخته شده است.

از جایی که لینک گذاری در وب سایت تان به یک وب سایت سوم شخص ممکن بود موجب خروج یک کاربر از وب سایت شما شود، دیگر ناشر شوق و اشتیاقی برای لینک گذاری به وب سایت های دیگر نداشت، مگر این که برای کاربران بسیار عالی و ارزشمند محسوب می شد.

به عبارت دیگر، لینک گذاری به یک وب سایت سوم شخص  مانند "رای گیری" برای آن سایت عمل می کند و هر رای می تواند یک تاییدیه و امضا به شمار رود، تایید کردن و امضا کردن صفحه ای که لینک به آن اشاره دارد، یکی از بهترین منابع در وب برای موضوع مورد نظر است.

سپس هر چه شما رای بیشتری جمع کنید، موتور جستجو بهتر و با قدرت بیشتری شما را مورد ملاحظه قرار می دهد و شما به این ترتیب رتبه بالاتری به دست می آورید.

 

PageRank در حال گذر

یک بخش چشمگیر از الگوریتم ابتدایی گوگل بر پایه مفهوم PageRank استوار بود، یک سیستمی برای ارزیابی این که چه صفحاتی مهم می باشند، البته بر اساس امتیاز لینک های که به دست می آورند.

از این رو یک صفحه ای که دارای مقادیر بالایی از لینک های ارزشمند می باشد که به آن اشاره می کنند، امتیاز PageRank بالاتری خواهد داشت و به این ترتیب احتمالا رتبه بالاتری در نتایج جستجو نسبت به دیگر صفحاتی به دست خواهد آورد که امتیاز PageRank بالایی ندارند.

زمانی که یک صفحه به صفحه دیگر لینک گذاری می کند، بخشی از امتیاز PageRank خود را به صفحه ای که لینک گذاری می کند، منتقل می سازد. بنابراین، صفحات PageRank بیشتری بر اساس تعداد و کیفیت لینک هایی که به دست می آورند، کسب  می نمایند.

همه لینک ها به طور مساوی ساخته نمی شوند.

از این رو هر چه رای بیشتری کسب کنید، بهتر است، این طور نیست؟

این موضوع از نظر تئوری درست است، اما واقعا ماجرا پیچیده تر از این حرف ها است.

امتیازهای PageRank از پایه 1 تا بیش از تریلیون ها می باشد.

صفحات با Page Rank بالا نسبت به صفحات با PageRank پایین می توانند حتی PageRank بیشتری را به دست بیاورند. در حقیقت، یک لینک از یک صفحه، به راحتی بیشتر از یک لینک از صفحه دیگر ارزشمند می باشد.

تصور کنید که یک صفحه ای دارید که کتابی را می فروشد و هم چنین دو لینک را دریافت می کند. یکی از آن ها از مغازه کتابفروشی Joe و دیگری از Amazon می باشد. مشخص است که به عنوان یک کاربر به کدام یک بیشتر ارزش قائل می شوید، درست است؟ به عنوان کاربر، ما متوجه شدیم که Amazon در این زمینه اقتدار بیشتری دارد.

هم چنین وب نیز این وب سایت را به خوبی می شناسد و Amazon دارای Link Profile قدرتمندتری (و PageRank بالاتری) نسبت به هر وب سایتی است که در این صفحه فروش کتاب وجود دارد.

در نتیجه، این صفحه PageRank بالاتری دارد و می تواند PageRank را به صفحاتی که به آن لینک گذاری شده است نیز منتقل نماید.

توجه به این نکته ضروری است که الگوریتم های گوگل در حال حاضر، از PageRank اورجینال و اولیه فاصله زیادی گرفته اند و بسیار تکامل یافته اند.

روشی که لینک ارزیابی می شود، به طرز شگفت انگیزی تغییر یافته است- برخی از آن ها را می شناسیم و برخی از آن ها را نمی شناسیم.

ما درباره نقش مرتبط بودن در بخش بعدی صحبت خواهیم کرد.

 

نقش مرتبط بودن (Relevance)

صفحه وب سایت شما باید نسبت به موضوع مطرح شده، مرتبط باشد.

اگر صفحه ای درباره ظروف پلاستیکی دارید، فرقی ندارد که چه تعدادی لینک هایی را دریافت کنید- شما هرگز برای عبارت های جستجو مربوط به ماشین های دست دوم رتبه بندی نمی شوید.

این موضوع محدودیتی را برای قدرت لینک ها به عنوان یک عامل رتبه بندی مشخص می کند، و هم چنین نشان می دهد که این ارتباط چگونه روی ارزش بک لینک ها تاثیر می گذارد.

به یک صفحه ای در یک وب سایت فکر کنید که یک ماشین دست دومی را می فروشد. تصور کنید که لینکی را از مجله ماشین و رانندگی کسب کند. این لینک واقعا ارتباط بالایی دارد.

هم چنین به این موضوع از دیدگاه دیگری نگاه کنید. آیا مجله ماشین و رانندگی دارای تخصص های مربوط به آن ماشین دست دوم می باشد؟ البته که این طور است.

در مقایسه، یک لینکی را به ماشین دست دوم از یک وب سایتی تصور کنید که معمولا درباره ورزش ها اطلاعاتی را منتشر می کند. آیا این لینک هنوز هم مفید و کمک کننده است؟ شاید. اما نه چنان کمک کننده و مفید که شما فکر می کنید، زیرا شواهد اندکی برای گوگل وجود دارد که وب سایت ورزشی دارای اطلاعات بسیاری درباره ماشین دست دوم می باشد.

به طور خلاصه، ارتباط یک صفحه لینک گذاری شده و وب سایت لینک گذاری شده، روی این که ارزش لینک چگونه ملاحظه می شود، تاثیر می گذارد.

 

گوگل PageRank را دیگر منتشر نمی کند؟ پس ما چه کار می توانیم بکنیم؟

گوگل در گذشته یک نسخه از PageRank را برای کاربران Google Toolbar قابل مشاهده می ساخت، اما دیگر این کار را نمی کند. در عوض، سئوکاران حرفه ای از معیارهای سومی شخصی استفاده می کنند، مانند:

 

هر یک از این معیارها برای کمک به شما به منظور ارزیابی ارزش یک صفحه و تخمین این که چه مقدار PageRank باید منتقل شود، نقش خود را به خوبی ایفا می نماید.

با این وجود، باید بدانید که این ها فقط برآوردهای مهندسی شده از این است که گوگل چقدر یک صفحه وب سایت و یا دامنه را معتبر می بیند، به این ترتیب این ها نمایندگان واقعی PageRank نمی باشند.

هم چنین بسیار اهمیت دارد تا بدانید که هیچ یک از این ابزارها درک کاملی از تمام لینک ها در دنیای وب را مهیا نمی کنند.

برخلاف Google، این ابزارها دارای زیر ساخت های مورد نیاز برای Crawl کردن تمامی دنیای وب نمی باشند، بلکه آن ها روی پیدا کردن نمونه شگفت انگیز از لینک ها به یک وب سایت و یا صفحه تمرکز می کنند.

 

نقش  Anchor Text

Anchor Text یک بخش دیگر از لینک ها است که برای گوگل بسیار اهمیت دارد.

Anchor Text به گوگل کمک می کند تا تایید نماید که محتواهای صفحه ای که به آن لینک گذاری شده است، درباره چیست.

برای مثال، اگر Anchor Text عبارتی مانند "آموزش سئو رایگان" باشد و صفحه، محتواهایی مربوط به این موضوع را شامل شود، Anchor Text به علاوه لینک اطمینان بیشتری به وجود می آورند که واقعا صفحه درباره آن موضوع می باشد.

بنابراین لینک ها هم ارتباط و هم اقتدار صفحه را ارزیابی می کنند.

مراقب باشید، زیرا شما که نمی خواهید لینک های بسیار زیاد و افراطی را به صفحه خود به دست بیاورید که از عبارت کلیدی اصلی شما به عنوان Anchor Text استفاده می کنند.

گوگل هم چنین به دنبال نشانه هایی است که شما لینک ها را به منظور اهداف سئو، به خوبی و با مهارت ساخته اید. یکی از ساده ترین نشانه ها این است که Anchor Text به نظر با مهارت و دقت خاصی ساخته شده باشد.

 

مفهوم اعتماد (Trust)

شاید شنیده باشید که مردم درباره نقش اعتماد در رتبه بندی های جستجو و در ارزیابی کیفیت لینک صحبت می کنند.

 

گوگل می گوید که مفهوم خاصی از اعتماد را در نظر ندارد تا برای لینک ها و رتبه بندی ها به کار ببرند، از این رو باید به شنیده های خود شک کنید.

این مباحث به دلیل ثبت اختراع مفهوم TrustRank توسط Yahoo شروع شد.

ایده این موضوع این بود که اگر شما با وب سایت های بسیار قابل اعتمادی شروع کنید و سپس تعداد کلیک های که باید از وب سایت آن ها به وب سایت خود انجام دهید را بشمارید، هر چه این تعداد کلیک ها کمتر باشد، وب سایت شما معتبر تر است.

گوگل خیلی وقت است که می گوید به این نوع معیار نیازی ندارد.

در هر صورت در آپریل 2018، گوگل ثبت اختراعی را مربوط به "ارزیابی میزان قابل اعتماد بودن لینک ها" را ارائه نمود. اما وجود این حق امتیاز به معنای این نبود که واقعا مورد استفاده قرار می گرفت.

اگر می خواهید میزان اعتماد و اعتبار وب سایتی را به عنوان منبعی از یک لینک ارزیابی کنید، استفاده از مفهوم لینک های قابل اعتماد، ایده بدی نیست.

اگر وب سایت های مورد نظر شما هر یک از ویژگی هایی که در ادامه بیان می کنیم را داشته باشند، احتمالا منبع خوبی برای یک لینک به شمار نمی روند:

 • فروختن لینک ها به دیگری
 • داشتن محتواهای کم کیفیت
 • معتبر به نظر نرسیدن

 

گوگل ممکن است اعتبار وب سایت ها و صفحات را به گونه ای که در آنالیزها و تجزیه و تحلیل های خود انجام می دهد، محاسبه نکند، اما در هر صورت دیگر بخش های سیستم آن ها، آن لینک را که ویژگی های بالا را داشته باشد، بی اهمیت تلقی می کنند.

 

موارد پایه و اساسی کسب کردن و جذب کردن لینک ها

حالا که شما می دانید که دستیابی لینک هایی به وب سایت تان برای موفقیت سئو سایت بسیار اهمیت دارد، حالا زمان این است که شروع به برنامه ریزی کنید و دست به کار شوید.

کلیدی اصلی موفقیت در این زمینه درک این است که گوگل می خواهد که کل این فرآیند و پروسه جامع و کامل باشد.

گوگل به شدت دریافت لینک ها به شیوه مصنوعی و غیر مجاز را به وب سایت ها تذکر می دهد و در برخی موارد حتی آن ها را جریمه و تنبیه می نماید. این موضوع به معنای عملکرد های مشخصی است که ممکن است بد و نامناسب تلقی شوند، مانند:

 • خرید لینک ها برای اهداف سئو
 • رفتن به انجمن ها و وبلاگ ها و افزودن کامنت ها همراه با لینک هایی به وب سایت تان
 • هک کردن وب سایت های مردم و تزریق لینک ها به محتوای آن ها
 • منتشر کردن اینفوگرافیک ها و ویجت های کم کیفیت که شامل لینک هایی به صفحات شما می شود
 • ارائه کد های تخفیفی و یا برنامه های وابسته به عنوان روشی برای دریافت لینک
 • و بسیاری از برنامه های دیگر که در نتیجه موجب دریافت لینک ها به روش مصنوعی و غیر مجاز می شود.

 

چیزی که گوگل واقعا می خواهد این است که شما وب سایت فوق العاده ای بسازید و آن را به گونه موثری ارتقاء دهید که در نتیجه به راحتی بتوانید لینک هایی را به دست بیاورید و جذب خود کنید.

 

خوب سپس چه کار می کنید؟

لینک چه کسانی را باید به دست بیاورید؟

اولین بینش کلیدی این است که درک کنید که چه کسی به محتواهای که می سازید، لینک گذاری می کند.

در این جا نموداری وجود دارد که گروه های عمده مردم را در هر حوزه کاری مورد نظر نشان می دهد:

Laggards (کسی که به کندی پروسه ای را انجام می دهد و از بقیه عقب می ماند).

Early Majority (اولین گروهی از جمعیت که یک محصول و سرویس یا تکنولوژی جدیدی را می پذیرند)

Late Majority (آخرین گروه از مردم که یک محصول یا سرویس یا تکنولوژی را می پذیرند)

Early Adopters (شخصی که محصولات و سرویس ها و تکنولوژی های جدید را قبل از مشتریان دیگر خریداری و استفاده می کند)

Innovators (افرادی که از ریسک نمی ترسند و مشتاق می باشند تا ایده های جدید را امتحان کنند و حتی حاضرند تا قیمت بالایی را بپردازند تا برای اولین بار چیزی را امتحان کنند)

 

فکر می کنید که کدام یک از این گروه های مردمی، لینک گذاری هایی را انجام می دهند؟

مطمئنا Laggards نمی باشد و هم چنین Early & Late Majority نیز نیست.

بلکه Innovators و Early Adopters می باشد. این ها افرادی هستند که در شبکه های اجتماعی چیزهای می نویسند، یا وبلاگ هایی دارند و یا کسانی که ممکن است لینک هایی به وب سایت شما بیافزایند.

 

هم چنین منابع دیگری از لینک ها وجود دارد، مانند وب سایت هایی که محلی می باشند، مانند فروشگاه های محلی و یا مغازه روزنامه فروشی محلی. 

اگر دانشکده ها و دانشگاه ها صفحاتی داشته باشند که به نحوی به وب سایت و حوزه کاری شما ارتباط دارند، به این ترتیب می توانید فرصت هایی را از آن ها نیز کسب کنید. 

 

محتواهای تخصصی را بسازید

حالا که می دانیم که لینک های بالقوه چه کسانی هستند، مرحله بعد ساخت محتواهایی است که آن ها می خواهند لینک گذاری کنند. 

مشکل چیست؟

برای آن ها بسیار ساده است تا محتواهای بهتری از شما در دنیای وب پیدا کنند، البته اگر وجود داشته باشد. 

بهترین راه برای کنار آمدن با واقعیت این است که محتواهای تخصصی بسازید. اگر بتوانید این کار را بکنید، افراد بیشتری تمایل دارند تا به محتواها و وب سایت شما لینک گذاری کنند. 

مردم می خواهند این محتواهای تخصصی را با دوستان و فالوورهای خود در دنیای آنلاین به اشتراک بگذارند. اگر آن ها در یک وب سایت یا وبلاگ رسانه ای چیزهایی بنویسند، افراد دیگری نیز تمایل پیدا می کنند تا درباره این موضوع نیز دوباره چیزهای بنویسند. 

اگر می خواهید این موضوع روی سئو وب سایت شما تاثیر بزرگی بگذارد، پس درباره ساخت "محتواهای گلچین و برتر" و یا "محتواهای 10x" (محتواهایی که 10 برابر بهتر از محتواهایی هستند که در گذشته درباره این موضوع منتشر شده اند)، فکر کنید. 

این ها محتواهایی هستند که موجب می شود تا به عنوان یک "متفکر پیشرو" شناخته شوید و بهترین محتواهایی است که می توانید بسازید تا شهرت آنلاین، قابلیت مشاهده شدن و سئو وب سایت تان را ارتقاء دهید. 

 

اعتماد و ارتباط

همه این ها به نظر خوب می رسد، اما ساخت محتواهای عالی کافی نیست. 

اگر مردم به شما اعتماد نداشته باشند، و یا اگر تمایلی نداشته باشند تا به شما شانسی بدهند، پیشرفت تان بسیار کاهش می یابد.

بسیار اهمیت دارد تا متوجه شوید که هر بازار و حرفه ای دارای اکوسیستم مخصوص به خود می باشد. اگر این گونه به نظر برسد که خودخواهانه پیش می روید، مردم نیز تمایل زیادی به پشتیبانی از شما ندارند. 

در عوض، روش هایی را بیابید تا با این اکوسیستم کار کنید. 

 • به دیگران در رسانه های اجتماعی کمک کنید
 • به کامنت ها در صفحات شبکه اجتماعی و در پست هایی که به صورت آنلاین منتشر می کنید، پاسخ بدهید
 • به کنفرانس ها بروید و همایش های غیر تبلیغاتی را برگزار کنید تا درباره موضوعات مورد نظرتان در حوزه ای که فعالیت می کنید، مخاطبین تان را آگاه و مطلع بسازید
 • در مراسم ها و رویداد های محلی شرکت کنید و توصیه ها و مشاوره هایی را به اشتراک بگذارید

 

یک عضو فعال جامعه خود باشید (که بازار یا حوزه کاری تان را به مرور شکل می دهد) و هم چنین توصیه های هوشمندانه و مشارکت دیگران را نیز به اشتراک بگذارید. 

اگر محتواهای خوبی را به اشتراک می گذارید و یا به محتواهای خوبی لینک گذاری می کنید که افراد دیگر منتشر کرده اند، ممکن است شانس با شما یار باشد و آن ها نیز محتواهای شما را به اشتراک بگذارند و به آن لینک گذاری کنند. 

 

مقاله های ناشران دیگر (پست های مهمان) و انتشار در وب سایت های سوم شخص

انتشار محتواها در وب سایت های سوم شخص (مانند وبلاگ های مهمان) می تواند کار هوشمندانه ای به نظر برسد. 

تصور کنید که می خواهید ستونی در یک وب سایت رسانه ای اصلی که مربوط به حوزه کاری شما می باشد را به دست بیاورید. این امر قطعا روی شهرت شما به عنوان یک کارشناس بسیار تاثیر می گذارد و موجب اعتبار و معروفیت هر چه بیشتر شما می شود. 

هم چنین، بیشتر وب سایت های رسانه ای در پایان هر مقاله، به شما لینک اختصاصی می دهند و یا یک صفحه بیوگرافی ناشر را به شما اختصاص می دهند که به محتواهای تان نیاز لینک گذاری شده است. 

این نوع از محتواهای ناشران دیگر می تواند به تنهایی در ارتقاء میزان کسب سود از سئو وب سایت ها بسیار عالی عمل کند.

مراقب باشید تا تنها روی وب سایت های مورد هدف و بالقوه تمرکز کنید. 

 

چگونه این کار را انجام می دهید؟ ما باید برای پاسخ به این سوال، دوباره به بخش ساخت محتواهای تخصصی که در بالا بیان کردیم، باز می گردیم. 

 

نقش شبکه های اجتماعی

اگر می توانید حضور در شبکه های اجتماعی خود را قدرتمند بسازید، می توانید محتواهای خود را در معرض دید افراد بسیار زیادی قرار دهید. 

در هر صورت این امر به تصور مثبتی که از خود در ذهن مخاطبین ساختید، بستگی دارد. 

اگر این کار را از طریق تعاملات و ارتباطات مثبت با اعضای جامعه مورد نظر خود انجام دهید، از جمله اینفلوئنسرهایی که از قبل در این اجتماع حضور دارند، شانس بالای به دست می آورید تا به آن چه که می خواهید برسید. 

دستیابی به نتایج خوب از طریق شبکه های اجتماعی بسیار به نوع محتواهایی که می سازید، بستگی دارد.

در یک مطالعه توسط Moz و BuzzSumo، یک میلیون مقاله آنالیز و تجزیه و تحلیل شد تا ارتباط بین اشتراک گذاری ها و لینک ها مشخص شود. این مطالعه نشان داد که در میان کل مجموعه مقاله ها، هیچ ارتباطی مشاهده نشد. 

در هر صورت، با تجزیه و تحلیل بیشتر مشخص شد که انواع مشخصی از محتواها بهتر عمل می کردند. 

به خصوص، محتواهایی مانند روزنامه نگاری توسط متخصصان و کارشناسان شناخته شده، و مطالعات تحقیقاتی حاوی اطلاعات مفید، ارتباط قدرتمندی را میان اشتراک گذاری ها و لینک ها نشان داده اند. 

این موضوع به ایده نوشتن محتواهایی برای Innovators و Early adopters مربوط می شود و فهمیدن این موضوع باید ستون و رکن اصلی استراتژی "دریافت و جذب لینک ها" شما باشد. 

زمانی که این موقعیت را در بازار و حوزه کاری خود به دست آوردید، نقش شبکه های اجتماعی نیز ساده می شود. شما از آن برای این استفاده می کنید تا در معرض محتواهای جدید قرار بگیرید.

 

و آخرین صحبت ها درباره شبکه های اجتماعی و Link Authority:

بسیار بعید به نظر می رسد که موتورهای جستجو اصلی از لینک ها در پست های شبکه اجتماعی به عنوان نشانه ای برای Link Authority استفاده کنند. آن ها متوجه می شوند که لینک ها از شبکه های اجتماعی به اندازه لینک ها از وب سایت های مشخص، شفاف و واضح نیستند. 

هم چنین شبکه های اجتماعی اصلی از ویژگی nofollow در لینک های خارجی استفاده می کنند که این موضوع را به موتورهای جستجو می گوید که PageRank را از طریق لینک انتقال ندهند. 

از شبکه های اجتماعی استفاده کنید تا اعتبار و قابل اعتماد بودن برند و شخص خودتان را شکل بدهید و هم چنین ارتباطی را با اینفلوئنسرهای مربوطه برقرار کنید که هر دو می توانند شما را به فرصت های بیشتری برای کسب لینک ها سوق دهند. 

 

اینفلوئنسرها

در ابتدا، ما درباره نقش Innovators و Early Adopters صحبت کردیم. 

عبارت دیگری که مردم برای این دو گروه از مردم استفاده می کنند، اینفلوئنسرها می باشد، زیرا دیگران (از جمله مشتریان بالقوه شما) توسط آن ها تحت تاثیر قرار می گیرند (Influence).

از این رو شبکه های اجتماعی می توانند به مشاهده شدن محتواهای تان کمک کنند و به طور بالقوه منجر به کسب لینک ها شوند، اما اگر اینفلوئنسری این محتواها را به اشتراک بگذارد، این پروسه سریع تر انجام می شود. زمانی که این اتفاق افتاد، رشد و ارتقای شهرت، قابلیت مشاهده شدن و لینک های شما واقعا چشمگیر خواهد بود. 

این که اینفلوئنسرها به اشتراک گذاری محتوای تان مشتاق شوند، به شدت به موارد زیر ارتباط دارد:

 • اعتماد و ارتباطی که شما با آن ها می سازید
 • تمایل شما به اشتراک گذاری یا لینک گذاری به محتوای آن ها
 • کیفیت محتوایی که می سازید

 

ساختن برنامه بازاریابی محتوا

در آخر یک برنامه واقعی برای بازاریابی محتواهای خود بسازید. 

تنها به طور ناگهانی شروع به نوشتن موضوعات تصادفی نکنید. مدت زمانی را صرف مطالعه و تحقیق کنید که رقیبان تان چه کاری انجام می دهند، از این رو می توانید تلاش های بازاریابی محتواهای خود را در مسیری پیش ببرید که سود بازگشت از سرمایه (ROI) بالایی را به وجود می آورد.

یک روش برای انجام این کار این است که با استفاده از Link Explorer، Majestic و Ahrefs، بک لینک های رقیبان خود را بررسی کنید. با این اطلاعات، شما می توانید متوجه شوید که چه نوع لینک هایی را دریافت می کنند و سپس بر این اساس در می یابید که نیاز دارید چه لینک هایی به دست بیاورید تا نسبت به آن ها برتر باشید.

مدت زمانی را صرف این تمرین کنید و هم چنین به این که چه لینک هایی به چه صفحاتی از وب سایت های رقیبان تان متصل می باشند، به علاوه این که به وسیله چه چیزهایی این صفحات رتبه بندی می شوند را بررسی کنید و به آن ها توجه داشته باشید. 

اینکه چنین دیدگاه های مفصل و با جزئیاتی را به دست بیاورید، به شما کمک می کند تا برنامه خود را مشخص کنید و هم چنین درکی از این که چه کلماتی کلیدی را می توانید انتخاب کنید تا بر اساس آن ها رتبه بندی شوید را به دست می آورید. 

واقعا ارزش این همه سعی و تلاش را دارد. 

به علاوه، برنامه بازاریابی محتواهای رقیبان خود را نیز مطالعه کنید.

یاد بگیرید که آن ها چه کار می کنند و با دقت ملاحظه کنید که شما چه کار می توانید بکنید تا متفاوت دیده شوید. 

روی متفاوت و برجسته ساختن موضوع محتواهای خود تمرکز کنید که این روزها توسط مشتریان بالقوه شما بسیار مورد استقبال قرار خواهد گرفت. 

این یکی دیگر از روش های سرمایه گذاری به مرور زمان می باشد که به بهترین وجه ممکن جواب می دهد. 

 

جمع بندی

در Google Hangout Sponsored، از مهندس گوگل Andrey Lipattsev پرسیده شد که بهترین فاکتورهای رتبه بندی برای گوگل چیست. او پاسخ داد که دو فاکتور برتر، لینک ها و محتواها هستند (اما این ترتیب لزوما صحیح نیست، می تواند محتواها و لینک ها باشد).

بسیار ساده است تا توسط این پاسخ او، دچار سوءتفاهم شوید (در واقعیت هر دوی لینک ها و محتواها توسط فاکتورهای بخصوص بسیار زیادی ساخته شده اند و از آن ها تاثیر گرفته اند)، اما هدف اصلی این جمله مشخص است: برای این که به خوبی با موتورهای جستجو مطابقت بیابید، باید محتواها و لینک های مرتبط و معتبر و با کیفیتی داشته باشید. 

 

به یاد داشته باشید که این فصل را از کجا شروع کردیم: جستجو در واقع به معنی یافتن منابع مقتدر است.

موتورهای جستجو می خواهند کاربران را خوشحال و راضی کنند تا دوباره و دوباره زمانی که نیاز و یا سوالی دارند، باز گردند. آن ها توسط ارائه بهترین نتیجه ها که موجب می شود کاربران نیاز خود را رفع کنند و یا پاسخ سوال خود را بیابند، این رضایت و خشنودی را به وجود می آورند.

برای این که کاربران خوشحال و راضی باشند، موتورهای جستجو باید میزان اقتدار صفحات وب را برای موضوعات مورد نظر کاربران درک کرده و ارزیابی نمایند. 

زمانی که محتواهایی را می سازید که بسیار بسیار برای بازدیدکنندگان مفید و سرگرم کننده است- و زمانی که آن بازدیدکنندگان محتواهای شما را به اندازه کافی معتبر می بینند تا دوباره به وب سایت شما باز گردند و یا حتی شما را به دیگران ترجیح بدهند- شما بسیار مقتدر شناخته و دیده می شوید.

این موتورهای جستجو به سختی کار می کنند تا توانایی خود را برای مطابقت با درخواست انسان ها برای منابع مقتدر و معتبر، بهبود دهند. 

همان طور که در بالا توضیح دادیم، محتواهای باکیفیت، کلید اصلی برای کسب برخی از انواع لینک ها می باشد و به این ترتیب موتورهای جستجو اطمینان به دست می آورند که شما باید برای جستجوهای مربوطه رتبه بالایی را کسب کنید. این موضوع هم می تواند محتواهای موجود در وب سایت شما باشد که دیگران به آن لینک گذاری می کنند و یا محتواهایی که وب سایت های باکیفیت و مرتبط دیگری منتشر می کنند و به وب سایت شما بک لینک می نمایند.

 

به یاد داشته باشید که ما در بالا چه چیزهایی گفتیم و همیشه به سئو وب سایت خود مانند بخشی از یک اکوسیستم نگاه کنید:

 • به مخاطبین خود خدمت کنید.
 • ارتباطاتی را برقرار کنید (مخصوصا با اینفلوئنسرها)
 • شهرت برند تان را افزایش دهید

 

روی این سه ستون و رکن اصلی سئو وب سایت ها تمرکز کنید- اقتدار، ارتباط و اعتماد- که می توانند فرصت های بسیار زیادی برای محتواهای شما و این که به راحتی لینک هایی را کسب کنید، مهیا نمایند.

شما حالا هر چیزی که باید درباره موفقیت در سئو وب سایت بدانید را متوجه شده اید. پس دست به کار شوید. 

سوالات متداول ( 3 ) سوال مطرح شده
 • معمولا بهترین روش بک لینک سازی چیست؟

  شما می توانید با ایجاد نمودن محتواهای تخصصی و مورد استفاده کاربران به صورت اتوماتیک وارد پروسه بک لینک سازی شوید. مطمئنا کاربران به محتواهای شما اشاره خواهند نمود.

 • آیا UI بر روی اعتماد سازی تاثیری دارد؟

  مطمئنا بله. شما با طراحی سایتی خوب و کاربرپسند و در دسترس برای آنها, اعتمادشان را جلب نموده و به صورت مستقیم بر روی سئو سایت خود تاثیر گذار باشید.

 • چه ابزارهایی عموما برای بررسی سئو سایت مهم هستند؟

  ابزارهای زیادی برای سئو سایت وجود دارند که یکی از بهترین آنها را می توان ابزار Ahrefs دانست. آموزش ابزار Ahrefs هم اکنون در سایت الگوها قابل تهیه می باشد.

ثبت نظر ( 0 ) نظر ثبت شده
برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید و یا ثبت نام نمایید...

آموزش های مرتبط با مقاله