چرا و چگونه بروزرسانی های الگوریتم گوگل را ردیابی و نظارت کنید

سئو
چرا و چگونه بروزرسانی های الگوریتم گوگل را ردیابی و نظارت کنید
 • 20 مرداد 1399
 • 441
 • 1

یک تغییر و یا بروزرسانی در الگوریتم گوگل می تواند هم به شما کمک کند و هم موجب آسیب رساندن به شما شود. از این منابع و ابزارهای نظارتی استفاده کنید تا نوسانات رتبه بندی و SERP را نظارت و ردیابی کنید.

گوگل هزاران بار در سال الگوریتم جستجوی خود را بروزرسانی می کند.

برخی از الگوریتم های گوگل کاملا شناخته شده می باشند- برخی در حال حاضر اهمیت بسیار بالایی دارند (مانند الگوریتم های Florida، Panda، Penguin، RankBrain) و روی تاریخچه سئو وب سایت و رتبه بندی های آن (و هم چنین درآمد) بسیار تاثیرگذار می باشند.

اما بیشتر این تغییرات بسیار کوچک تر هستند. حتی برخی از بروزرسانی ها حتی کاملا نادیده گرفته شده اند.

در دو سال گذشته، ما بروزرسانی های چشمگیر بسیاری را مشاهده کردیم- بسیاری از آن ها "بروزرسانی های کیفی" (Quality Updates) بودند مانند:

 • 9 مارس سال 2018: بروزرسانی الگوریتم Broad Core
 • 12 دسامبر سال 2017: Maccabees
 • 7 مارس 2017: Fred

 

برخی از این بروزرسانی های اخیر توسط گوگل تایید و اعلام شده است.

در هر صورت، دیگر نوسانات در SERPs (اعتقاد بر این است که به دلیل بروزرسانی الگوریتم به وجود می آیند) توسط ابزار های نظارتی و ردیابی الگوریتم مشاهده و گزارش شده اند، اما گوگل هرگز به طور رسمی بروزرسانی را تایید نکرده بود.

 

چرا باید روی بروزرسانی گوگل نظارت داشته باشید

شما در شغل بهینه سازی وب سایت ها و محتواها برای موتورهای جستجو فعالیت می کنید.

از این رو منطقی است روی تغییرات بزرگ و مهمی که می توانند روی استراتژی و تاکتیک های سئو وب سایت شما تاثیر بگذارند، به طور دائم نظارت داشته باشید.

یک تغییر و بروزرسانی الگوریتم می تواند هم به شما کمک کند و هم به شما آسیب بزند:

 • رتبه بندی جستجو و قابلیت مشاهده
 • ترافیک جستجوی ارگانیک
 • میزان تبدیل کاربران به مشتریان
 • بازگشت سود از سرمایه (ROI)
 • درآمد

 

بیشتر مردم یک الگوریتم را به عنوان روشی در نظر می گیرند که گوگل وب سایت ها را تنبیه و پنالتی می نماید.

اما در واقع، الگوریتم ها یک روشی برای پاداش دادن به وب سایت ها برای این که تجربه کاربری خوب و محتواهای مرتبطی را مهیا می کنند، می باشد.

جستجو یک بازی است. در مقابل هر برنده باید یک بازنده ای نیز وجود داشته باشد.

گوگل می خواهد بهترین جواب ممکن را به عبارت جستجوی کاربری ارائه کند.

با این وجود، شاید دیوانگی باشد که روی هر بروزرسانی جستجوی گوگل ردیابی و نظارت کنید.

به این موضوع به این ترتیب فکر کنید:

اگر گوگل هزاران بار در سال در حال بروزرسانی الگوریتم جستجوی خود باشد، به این معنا است که گوگل الگوریتم خود را به طور میانگین هر سه روز تغییر می دهد.

Roger Montti می گوید: اگر هر روز هفته را انتخاب کنید و فرض نمایید که بروزرسانی گوگلی اتفاق افتاده است، احتمالا درست می گویید.

از این رو روی این بروزرسانی های بزرگ نظارت داشته باشید. اما خیلی روی آن ها حساس نباشید، در غیر این صورت دیوانه می شوید.

از این رو چگونه روی بروزرسانی های الگوریتم گوگل نظارت داشته باشید؟

 

مکان هایی برای ردیابی و نظارت بروزرسانی های الگوریتم گوگل

وبلاگ های سئو وب سایت بسیار عالی وجود دارند که تمامی انواع این بروزرسانی های جستجو را پوشش می دهند.

اما منابع اندکی وجود دارد که می توانید استفاده کنید تا روی بروزرسانی های الگوریتم گوگل نظارت داشته باشید.

 

 

Search Engine Journal: تاریخچه بروزرسانی های الگوریتم گوگل

می خواهید نام ها، تاریخ ها و تاثیر هر یکی از تغییرات و بروزرسانی های اصلی الگوریتم را بدانید؟

Search Engine Journal به شما کمک خواهد کرد- از سال 2003 تا کنون این اخبار را به مخاطبین و خوانندگان خود ارائه می دارد.

آن ها یک صفحه کاملا مخصوص بروزرسانی های الگوریتم گوگل دارند که شامل اطلاعات زیر می باشد:

 • نام الگوریتم
 • زمان اجرا
 • مرور کلی تاثیر مورد نظر
 • آیا مورد تایید است یا خیر
 • لینک هایی به اعلامیه های رسمی (پست های وبلاگی و توییت ها)، هم چنین داستان ها و اخبار ها و تجزیه و تحلیل ها (از SEJ و دیگر منابع خارجی معتبر)، بنابراین شما می توانید حتی نگاه و درک عمیق تری به تغییراتی که به وجود آمده است، داشته باشید.
 • هم چنین شما می توانید در خبرنامه Search Engine Journal ثبت نام کنید و در Facebook و یا Twitter آن ها عضو شوید. آن ها شما را درباره هر بروزرسانی الگوریتم اصلی مطلع می کنند.

 

وبلاگ مرکزی Google Webmaster

قبلا وبلاگ مرکزی Google Webmaster مکانی برای درک کردن تغییرات اصلی الگوریتم بود، حالا چه الگوریتم Panda بود یا Penguin، و یا الگوریتم Page Layout فرقی ندارد.

در هر صورت، گوگل هنوز از این وبلاگ برای اعلام تغییرات بزرگ و جدید خود، گاهی اوقات هفته ها و یا ماه ها پیشاپیش، استفاده می کند (درست مانند وضعیتی که در مورد بروزرسانی Mobile- Friendly روی داد).

قطعا به این منبع توجه داشته باشید و آخرین تغییرات را مستقیما از گوگل پیگیری نمایید.

 

Twitter

چند سال پیش، Matt Cutts بهترین شخصی بود که می توانستید آن را پیگیری کنید، زیرا به طور منظم جامعه سئوکاران را درباره تغییرات به وجود آمده در جستجو مطلع می کرد.

هیچ کس تا کنون به طور کامل این نقش را ایفا نکرده است، که به این معنی است که گوگل دیگر درباره تایید کردن بروزرسانی های الگوریتم خود، خوب عمل نمی کند.

در هر صورت دو عضو از تیم گوگل وجود دارند که ممکن است بروز رسانی هایی را تایید و یا اعلام کنند و احتمالا جزئیات برجسته ای نیز به اشتراک می گذارند:

 

Barry Schwartz

Barry Schwartz  (@rustybrick) همیشه به دنبال خبرهایی درباره تغییرات الگوریتم می باشد. او به طور منظم درباره بروزرسانی های گوگل در Search Engine Roundtable گزارش هایی را ارائه می کند. در هر صورت زمزمه هایی در این حوزه و زمینه وجود دارد که مبنی بر این می باشد گاهی اوقات این گزارش ها خیلی برجسته نیستند (می توانید نگاه کنید که تیترها با یک علامت سوال همراه می باشند).

 

 

Marie Haynes

Marie Haynes (@Maries_Haynes) یک نظارت کننده الگوریتم مشتاق دیگری است. علاوه بر اشتراک گذاشتن اطلاعات و بینش هایی درباره بروزرسانی های الگوریتم توسط توییتر، او هم چنین پست هیات وبلاگی و مطالعات میدانی را در وبلاگ خود منتشر می کند.

 

Glenn Gabe

Glenn Gabe (@glenngabe) زمانی که نوساناتی را در الگوریتم مشاهده می نماید، به طور منظم اطلاعاتی را هم در توییتر و هم در وبلاگ GSI خود به اشتراک می گذارد.

 

 

8 ابزار برای ردیابی و نظارت بروزرسانی های الگوریتم گوگل

گوگل شخصا علاقه ای به ابزارهای شخص سوم ندارد که تاثیرات به وجود آمده در الگوریتم گوگل را نظرات و بررسی کند.

رسما برخی از سخنرانان گوگل به سئوکاران حرفه ای هشدار داده اند که این ابزارها در اکثر مواقع اطلاعات نادرستی می دهند.

درست است- برخی از این ابزارها تغییراتی را در نتایج جستجو گوگل انتخاب می کنند که واقعا ربطی به بروزرسانی الگوریتم واقعی ندارد.

نوسانات؟ قطعا که وجود دارند و حقیقت می باشند. اما نوسانات در نتایج SERP همیشه به معنای تغییری در الگوریتم گوگل نیست.

با این وجود، این ابزارها می توانند هشدارهایی ساده ای را مهیا کنند که یک بروزرسانی ممکن است در جریان باشد و به این ترتیب بهتر است شما داده های آنالیزی خود را بررسی کنید.

در این جا برخی از این ابزارهایی که می توانید روی بروزرسانی الگوریتم گوگل نظارت داشته باشید را به شما می گوییم.

 

MozCast

MozCast، در شکل یک گزارشگر آب و هوا نمایان می شود و دمایی را مشخص می کند که نشان دهنده این می باشد که چقدر الگوریتم گوگل در 24 ساعت در طی 30 روز تغییر کرده است. Hotter و Stormier به معنی رتبه بندی های گوگل است که خیلی خیلی نوسان داشته است.

 

SEMrush Sensor

SEMrush Sensor یک ابزار ردیابی الگوریتم بسیار تاثیرگذار است. شما می توانید تغییرات رتبه بندی (دسک تاپ و گوشی همراه) را مشاهده کنید که بر اساس ابزار، ویژگی SERP و موقعیت جغرافیایی، به بیش از 20 گروه طبقه بندی شده است. هم چنین شما می توانید نوسانات کلی SERP را (و بازندگان و برندگان دامنه) برای 30 روز گذشته بررسی کنید.

 

ابزار Rank Ranger Rank Risk Index

RankRabger بیش از 10000 دامنه و کلمات کلیدی را روزانه نظارت می کند تا الگوهای رتبه بندی را مشخص کند و روی نوسانات نتایج جستجو دسک تاپ و گوشی همراه نظارت نماید.

 

Accuranker Grump Rating

آیا گوگل سرد، بد خلق و عصبانی است؟ حس و حال گوگل را با  Accuranker Rump Rating بیابید که نوسانات موجود در الگوریتم گوگل را مشخص می کند. شما می توانید هم چنین توسط کشور و ابزار به ردیابی بپردازید و یا برای دریافت هشدارهایی از طریق ایمیل، ثبت نام کنید.

 

 

Algoroo

این ابزار الگوریتم گوگل روی نوسانات حدود 17000 کلمات کلیدی (در دسک تاپ و گوشی همراه) با استفاده از معیاری به نام roo نظارت می کند. هر چه میزان roo بیشتر باشد به معنای افزایش میزان نوسانات است، این در حالی است که میزان پایین roo مشخص می کند که یک روز تقریبا عادی است. Algoroo هم چنین بازندگان و برندگان هفتگی را مشخص می نماید.

 

 

Advanced Web Rankings Google Algorithm changes

ابزار WAR google Algorithm Change، 11000 کلمه کلیدی و 500000 URLs را در صنعت ها و حوزه های کاری مختلف نظارت می کند تا نوساناتی را مشخص نماید و تغییراتی را در جای بخصوص خود نشان دهد.

 

Panguin Tool

این ابزار رایگان سئو به شما کمک می کند تا دریابید که آیا بروزرسانی الگوریتم گوگل روی جایگاه ارگانیک شما تاثیر گذاشته است یا خیر. Panguin از فیلترهای متنوعی استفاده می کند تا بروزرسانی های مشهور الگوریتم را در Google Analytics شما نشان دهد تا بتوانید به سادگی این اطلاعات را تجزیه و تحلیل کنید.

 

CognitiveSEO Signals

این ابزار روزانه روی بیش از 100000 کلمات کلیدی نظارت می کند تا نوسانات رتبه بندی را در نتایج جستجو دسک تاپ، گوشی همراه و محلی ردیابی کند. زمانی که گوگل به طور ویژه ای تغییر و نوساناتی را اجرا کرد، شما می توانید در این جا ثبت نام کنید تا هشدارهایی را به دست بیاورید.

 

بعد از یک بروزرسانی الگوریتم باید چه کار کنید؟

5 موردی وجود دارد که باید همیشه بعد از یک بروزرسانی الگوریتم به یاد داشته باشید (چه تایید شده باشد چه خیر):

 • نترسید و وحشت نکنید
 • مطمئن شوید که شما واقعا توسط تغییر الگوریتم تاثیر گرفته اید، نه چیز دیگر (برای مثال، تغییر وب سایت، مشکل سئو فنی و یا Manual Action)
 • برای واکنش نشان دادن، عجله نکنید- صبور باشید و اطلاعاتی را جمع آوری کنید
 • منابع معتبر را بخوانید (مانند بخش مقالات سایت آموزشی الگوها) تا بینش هایی را به دست بیاورید و مشاهده کنید که کارشناسان و متخصصان سئو چه چیزی می گویند
 • اصلاحات لازم را در استراتژی و تاکتیک های سئو خود به وجود بیاورید

 

 

بسیار اهمیت دارد تا به یاد داشته باشید که الگوریتم های گوگل به طور مداوم در حال تغییر است.

چیزی که امروز روی رتبه بندی شما تاثیر می گذارد، ممکن است در عرض چند روز، چند هفته و یا چند ماه تغییر کند.

همان گونه که در تصویر زیر مشاهده می کنید، دنبال کردن الگوریتم گوگل می تواند خطرناک باشد:

اگر متوجه شدید که توسط تغییر بزرگ گوگل دچار آسیب نشده اید، پس جشن بگیرید.

از طرف دیگر، اگر ترافیک و رتبه بندی های شما افت کرد، به آن خوش بینانه نگاه کنید. گوگل نقص هایی در وب سایت شما پیدا کرده است. از این رو دست به کار شوید تا آن ها را رفع کنید.

شما همیشه می توانید با تمرکز همیشگی روی موارد پایه و بنیادی سئو وب سایت ها، جلوی تاثیر گرفتن از این مسائل را بگیرید. از هر گونه تکنیک ها و روش های فرعی و اسپم دوری کنید که ممکن است در کوتاه مدت نتیجه ای داشته باشند، اما می توانند در دراز مدت فاجعه به وجود بیاورند.

شما در درک مخاطبین تان و ساخت محتوا و ایجاد اقتدار، ارتباط و اعتماد، بسیار بهتر هستید.

 

خلاصه

شما می توانید از ابزارهای بسیاری استفاده کنید تا روی تغییرات مداوم الگوریتم جستجو نظارت کنید. بسیاری از این ابزارها درک ارتباط بین بروزرسانی و ترافیک جستجو را برای شما ساده می کنند.

در حالی که لازم نیست تا هر بروزرسانی که گوگل اعلام می کند (مخصوصا از جایی که هزاران بار در سال تغییر می کند) را نظارت کنید، اما بسیار اهمیت دارد تا درک کنید که تغییرات بزرگ چه چیزهایی هستند و مطابق با آن استراتژی سئو سایت خود را تغییر دهید.

 

سوالات متداول ( 3 ) سوال مطرح شده
 • چه تعداد الگوریتم برای گوگل وجود دارد؟

  تعداد آن دقیقا مشخص نیست ولی برخی از آنها بسیار معروف هستند و حتی خود گوگل هم آنها را تایید کرده است. ممکن است گوگل دارای الگوریتم های فرعی باشد و روزی آنها را به الگوریتم های اصلی تبدیل نماید.

 • میزان بروزرسانی های الگوریتمی در گوگل چقدر است؟

  برخی از این بروزرسانی ها را خود گوگل تایید می کند ولی تمامی آنها را خیر. بنابراین حتی ممکن است هر روزه این کار را انجام دهد و اطلاعاتی از آن در دسترسی نباشد.

 • آیا ما باید هر روزه این بروزرسانی های الگوریتمی را دنبال کنیم؟

  مطمئنا خیر. شما کار سئو خودتان را انجام دهید و سعی کنید بروزرسانی های اصلی و کلی را دنبال نمایید.

ثبت نظر ( 0 ) نظر ثبت شده
برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید و یا ثبت نام نمایید...