چگونه فریلنسر شویم

طراحی سایت
چگونه فریلنسر شویم
 • 14 مرداد 1399
 • 610
 • 3

برای اینکه بتوانید فریلنسر شوید باید در ابتدا با خودتان اتمام حجت کنید و بسیاری از مواردی که شاید در گذشته رعایت نمی کردید را امروزه باید رعایت کنید. ما در این مقاله در سایت آموزشی الگوها قصد داریم تا شما را با مراحل و شرایط فریلنسر شدن آشنا نماییم تا بتوانید تصمیم بهتری برای این کار بگیرید. 

 

فریلنسر کیست؟

به شخصی گفته می شود که تمایل دارد به جای اینکه در شرکتی استخدام شود و یا برای گروه و سازمانی فعالیت های حرفه ای را انجام دهد و در قبال آن دستمزدش را دریافت نماید, به صورت مستقل وارد عمل شده و خودش رو در رو با مشتری ارتباط برقرار نماید تا بتواند با حذف واسطه ها, درآمد بهتری را برای خودش ایجاد نماید.

البته این بستگی دارد که شما آیا به صورت تمام وقت این کار را انجام می دهید و یا نیمه وقت کار فریلنسری را انجام می دهید. اما در هر صورت حتی اگر هم به صورت نیمه وقت این کار را انجام دهید, بنابراین باید استانداردها و قواعدی را رعایت نمایید.

 

چگونه باید به یک فریلنسر تبدیل شوید؟

امروزه افراد زیادی در حال انجام کارهای دورکاری یا همان فریلنسر هستند ولی متاسفانه شرایط لازم برای این کار را ندارند و پس از مدتی از این کار خسته شده و حتی موفقیت چشمگیری هم در این زمینه کسب نمی نمایند و در نهایت کار فریلنسر را رها می کنند. حتما برای قدم گذاشتن به راه Freelancer و موفق شدن در این راه نکات ذیل را رعایت نمایید.

 

گام اول : فکر کنید که آیا کار فریلنسری برای شما مناسب است یا خیر

خوب در ابتدا باید این سوال را به صورت صادقانه پاسخ دهید که چرا می خواهید کار فریلنسر را انجام دهید و هدف شما از انجام این کار چیست. شما می توانید دلایل زیر را برای خودتان داشته باشید که عبارتند از:

 • درآمد کار فعلی مناسب نیست و نیاز به درآمد بیشتری دارم
 • چهارچوب های رسمی محیط کاری مرا خسته کرده است
 • دوست دارم که بر روی زمان خودم مدیریت داشته باشم
 • با افراد مختلف در محیط کاری نمی توانم ارتباط برقرار نمایم
 • مهارت های حرفه ای من چندان مناسب کار حضوری نیست

و سوالات و موارد متعدد دیگر که ممکن است با توجه به تجربه کاری شما و یا مهارت های شما نیز مطرح شود.

چگونه فریلنسر شویم

معمولا تجربه نشان می دهد که برای انجام کار فریلنسر باید به صورت تمام وقت این کار را انجام دهید ولی اگر در حال حاضر در جایی هم مشغول به کار هستید می توانید در ابتدا به صورت نیمه وقت کار خود را آغاز نمایید و سپس در صورت تمایل, آن را به شغل تمام وقت خود تبدیل نمایید. حتی می توانید زمانی که پروژه های بیشتری گرفتید و خود را به صورت دقیقتر محک زدید, سپس به صورت تمام وقت این کار را انجام دهید.

اگر شما بخواهید این شغل را برای خود در نظر بگیرید باید آگاه باشید که در طول روز ممکن است بر روی چندین پروژه کار نمایید و کمی از حالت روتین و برنامه ریزی گذشته خارج شوید, به دلیل اینکه مسئول مستقیم تمامی این پروژه هایی که برای افراد انجام داده اید شما هستید و آنها در ابتدا با شما ارتباط برقرار می کنند.

 

گام دوم : از یک سایت و یا شرکت فریلنسری استفاده نمایید

یکی از مهمترین کارهایی که باید  انجام دهید این است که مشتری برای خودتان جور نمایید. بنابراین بسیاری از فریلنسرها از شبکه های اجتماعی و یا سایت های فریلنسری پروژه های خود را پیدا می نمایند. به این معنا که چنین Platformهایی می توانند مشتری ها را به شما متصل و آشنا نمایند و تا شما هم بتوانید فعالیت های حرفه ای خود را انجام دهید.

بسیاری از این سایت های فریلنسری دارای محدودیت های زیادی هستند و برای اینکه شما به صورت مستقیم با صاحب پروژه ارتباط برقرار ننمایید و تمامی کارها از طریق سایت خودشان انجام شوند, محدودیت های زیادی را برقرار می نمایند مانند رد و بدل نکردن شماره تلفن و ایمیل و یا انجام گفتگوها مستقیما از طریق سیستم چتی که در داخل خود سایت قرار دارد.

یکی محیط هایی که شما می توانید بدون این محدودیت ها عمل نمایید و به گونه ای بتوانید پروژه های خود را به خوبی به فروش برسانید و درآمد دلاری هم داشته باشید, سایت تم فارست و بازار کار Envato میباشد.

بازار کار envato

شما می توانید با توجه به استانداردهای Envato پروژه های خود را آماده نمایید و بر روی این سایت آپلود نموده و درآمد دلاری خود را به راحتی داشته باشید.

برای شروع به کار توصیه می کنیم آموزش تم فارست و کسب درآمد دلاری در Envato را از سایت الگوها تهیه نموده و با جدیت کار خود را آغاز نمایید. در این آموزش تمامی نکات مهم و کلیدی برای ورود به این بازار بین المللی به شما گفته شده است. می توانید در ابتدا ویدئوی دموی زیر را مشاهده نمایید.

گام سوم : پروفایل خود را بسازید

 به یاد داشته باشید که در ابتدا اگر بخواهید مشتریان را جذب نمایید تا در نهایت آنها به شما اعتماد کنند, باید خودتان را بیشتر معرفی کنید و این کار را می توانید با ایجاد نموده یک صفحه Profile انجام دهید. به نظر ما بهتر است این کار را در شبکه های اجتماعی مانند Instagram انجام ندهید, بلکه یک سایت حرفه ای و شخصی ایجاد نمایید و در قالب کارهای گرافیکی همراه با معرفی نمونه کارهای خود می توانید حرفه ای این کار را انجام دهید.

البته اگر از سایت های Freelancer استفاده می کنید محدودیت هایی خواهید داشت و احتمالا این رزومه سازی و Profile سازی را باید در سایت آنها انجام دهید. به همین دلیل است که سایت و شرکت Envato را به شما معرفی نمودیم تا این محدودیت های دردسر ساز را نداشته باشید.

اگر در این زمینه تازه کار هستید و شاید نمونه کار و تجربه ارزنده ای برای معرفی کردن ندارید, طوری Profile را ننویسید که این تازه کاری شما مشخص شود. به این دلیل که هرگز پروژه خوبی را نخواهید گرفت و ممکن است در این راه دلسرد شوید. اما سعی کنید هر چه را می نویسید توانایی انجام آن را داشته باشید تا در آینده و در زمان گرفتن پروژه با مشکلاتی روبرو نشوید.

 

نتیجه گیری

تا به اینجا متوجه شدید که باید برای فریلنسر شدن نکات و دستورالعمل هایی را رعایت کنید تا بتوانید تجربه خوبی را از این کار داشته باشید. البته نکات دیگری را ما در مقاله فریلنسر چیست برای شما نوشته ایم که توصیه می کنیم آن مقاله را هم مطالعه نمایید تا بتوانید دیدی 360 درجه از این کار داشته باشید.

مهم این است که خودتان تجربه کنید و زیاد به تجربه دیگران استناد نکنید, به دلیل اینکه متاسفانه بسیاری از افرادی که در زمینه فریلنسری موفق نشده اند, حتی ابتدایی ترین نکات و دستورالعمل ها را رعایت نکرده اند.

 

سوالات متداول ( 3 ) سوال مطرح شده
 • چه زمانی باید وارد کار فریلنسری شوم؟

  بهتر است زمانی که دارای تجربه هستید و توانایی ارتباط با مشتری و قانع  کردن آن را دارید, این کار را به صورت تمام وقت انجام دهید

 • آیا کار فریلنسر را باید به صورت تمام وقت انجام دهم تا نیمه وقت؟

  بهتر است در ابتدا برای محک زدن خود و تونایی های خود این کار را به صورت نیمه وقت انجام دهید و سپس به تدریج به سمت کار تمام وقت بروید. با این کار شما تجربه بیشتری را کسب خواهید نمود.

 • آیا کار در تم فارست جزء کارهای فریلنسری حساب می شود؟

  بله کار در شرکت Envato و بخش های مختلف آن مانند تم فارست جزء کارهای Freelancer حساب می شود و شما می توانید به صورت مستقیم پروژه های خود را به فروش برسانید.

ثبت نظر ( 0 ) نظر ثبت شده
برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید و یا ثبت نام نمایید...